Para tvorená elektronickými cigaretami môže podľa najnovšieho výskumu za istých okolností obsahovať prekvapujúco vysoké hodnoty formaldehydu, ktorý je známy a potvrdený ako karcinogén. Ako na túto poplašnú správu reagujú obhajcovia vapingu?
Nové zistenia tímu vedcov boli publikované v New England Journal of Medicine a postarali sa o ďalšiu debatu týkajúcu sa nezávadnosti stále obľúbenejších elektronických cigariet.
„Ide len o ďalší kúsok popri mnohých iných kúskoch mozaiky, ktorá svedčí o tom, že e-cigarety absolútne nie sú bezpečné,“ povedal na margo výskumu David Peyton, profesor chémie na Portland State University, ktorý pomáhal pri spomenutom výskume.
Záver štúdie označujú za nesprávny
Odporcovia tohto výskumu však tvrdia, že znepokojujúce výsledky vznikli pri situáciách, ku ktorým v reálnom užívaní vôbec neprichádza!
„Títo vedci sa vôbec nerozprávali s ľuďmi (užívateľmi e-cigariet), ktorí sa v tejto téme vyznajú,“ reagoval Gregory Conley z American Vaping Association. „Predpokladajú, že ak stlačia tlačidlo na batérii na viac sekúnd a následne vznikne pri spaľovaní špirály aj liquidu formaldehyd, tak je potrebné informovať o novom ohrození verejného zdravia.“ Conley tvrdí, že je to úplne nesprávny záver.
E-cigarety pracujú na princípe zahrievania e-liquidu obsahujúceho nikotín, ktorý sa vo vyššej teplote zmení na paru, ktorú užívateľ vdychuje. Vo všeobecnosti sú považované za zdravšiu alternatívu fajčenia vzhľadom na menšie množstvo toxických látok obsiahnutých v pare v porovnaní s dymom z cigariet.
Niektorí zdravotnícki experti tvrdia, že vaping môže uchrániť mnoho ľudí pred tradičným fajčením a takisto môže pomôcť dlhoročným fajčiarom zbaviť sa ich zlozvyku.
Analyzovali zloženie pary
Ale existuje aj tábor odporcov. Upozorňujú na nedostatok relevantných informácií o možných následkoch dlhodobého užívania e-cigariet. To bol aj impulz pre Peytona a jeho kolegov na ich prácu.
„Napodobnili sme inhalovanie vapera vťahovaním pary resp. aerosólu do zariadenia, ktoré simuluje pľúca,“ tvrdí Peyton. Vďaka tomu podľa neho získali detailnú chemickú analýzu pary. Pri zahriatí zariadenia na najvyššie stupne spozorovali niečo nečakané.
„V kvapôčkových súčastiach pary sme objavili skrytý formaldehyd,“ vraví chemik. Hovorí o ňom ako ukrytom pretože sa čiastočne líši od klasického formaldehydu – ide pritom o formu, ktorá zvyšuje pravdepodobnosť, že sa bude ukladať v pľúcach. Vedci hovoria, že vôbec nešlo o malé množstvo tejto karcinogénnej látky.
Conley na tieto zistenia argumentuje, že vedci objavili formaldehyd iba v situácii, keď boli e-cigarety nastavené na najvyšší výkon.
Podobné ako spečený steak
„Ak budete držať tlačidlo 100 sekúnd, vyprodukuje sa potenciálne 100 krát viac formaldehydu ako by ste dostali z cigarety,“ vysvetľuje Conley. „Ale žiadny vaper by nikdy navdychoval paru za týchto podmienok, pretože po prvej sekunde by v pľúcach pociťoval nepríjemné pocity.“ Para by bola podľa neho horúca.
Conley to prirovnáva k priveľmi prepečenému steaku: „Môžem si vziať steak a grilovať ho 18 hodín a steak bude preplnený karcinogénmi. Zároveň ale bude ako uhlie, čiže nikomu ani nenapadne jesť ho.“
Peyton potvrdzuje, že žiadny formaldehyd nenašiel, keď pracovala e-cigareta pri bežných podmienkach. Nazdáva sa však, že je stále veľa ľudí, ktorí ich používajú pri takýchto vysokých teplotách a nastaveniach: „Keď sa však okolo seba pozerám, nie je problém zistiť, akým spôsobom ľudia e-cigarety používajú. Je jasne vidno, koľko aerosólu vydychujú. Nie sú to ani zďaleka malé množstvá… Som si istý, že prinajmenšom niektorí užívatelia používajú nastavenia blížiace sa k tým z našich testov.„
Peyton preto vyzýva, aby vládne inštitúcie prijali regulačné opatrenia v prípade elektronických cigariet. V súčasnosti prebieha proces ich tvorby a otázkou je už len to, aké tvrdé budú tieto reštrikcie.
Výsledky prieskumu
Ako uvádzajú autori štúdie, použili pri testoch komerčne predávané e-liquidy, zásobník a batériu s variabilným nastavením výkonu. Pri nízkom napätí 3,3 V nezaregistrovali náznaky formaldehydu. Pri nastavení na vyšší výkon 5,0 V sa našli dôkazy formaldehydu. Výsledky prítomnosti formaldehydu v tabuľke sú porovnávané s predchádzajúcimi meraniami tabakových produktov zo štúdie Miyake a Shibamota a sú prepočítané na 20 klasických cigariet.
Zdroj: NPR.org