Vo Veľkej Británii začnú v novom roku predpisovať e-cigarety na recept

0

Od nového roka by sa mali začať vo Veľkej Britáii predpisovať elektronické cigarety pacientom závislým na nikotíne na recept. Podľa britských médií sa to však snažia oficiálne miesta a ministerstvo držať v tajnosti z obavy, že by ľudia doslova zahltili ambulancie praktických lekárov.

Lekári budú už čoskoro oprávnení predpisovať fajčiarom snažiacim sa o ukončenie svojej závislosti tak elektronické cigarety, ako aj náplne do nich. Navrhovaný príspevok od zdravotných poisťovní je 20 libier na zariadenie a ďalších 10 libier na týždennú dávku liquidu resp. cartridgov.

Dôvodom má byť podľa magazínu Sunday People obava z návalu záujemcov: “Nikto okolo toho zatiaľ nechce veľký humbuk,” uviedol zdroj zo zdravotníckych kruhov.

Ministerka Ellisonová však informáciu o predpisovaní e-cigariet silným a závislým fajčiarom potvrdila na hodine otázok poslancovi Stevovi McCabovi. Upresnila, že vláde verí, že vaping je výrazne menej škodlivý ako fajčenie a aj medicínske štúdie sú v tomto smere povzbudivé.

Len minulý mesiac pritom regulátor udelil licenciu na predaj na britskom trhu ďalšej značke – eVoke z dielne známeho tabakového koncernu British American Tobacco.

Podľa prieskumov až 2,6 milióna ľudí v krajine používa e-cigarety, pričom ich na 95 percent považujú za menej škodlivé ako klasické cigarety.  Podľa Úradu verejného zdravotníctva existujú vedecky podložené štúdie, že ak by všetci fajčiari presedlali na e-cigarety, znamenalo by to ročný pokles úmrtí až o 76 tisíc!

Vaping-ilustr2

Zdroj: Daily Mail

Celý článok čítajte tu: First e-cigarettes to be prescribed on the NHS in the New Year but ministers ‘wanted to keep it quiet in case GPs are overrun’

Leave A Reply