Rakúsky súd zamietol plánované reštrikcie voči vaperom

0

Malopredajcovia elektronických cigariet v Rakúsku si vydýchli úľavou! Ústavný súd krajiny totiž odmietol podporiť plánované zmeny v tzv. tabakových zákonoch, ktoré mali obmedzovať predaj väčšiny predaj väčšiny produktov do oficiálny trafík a predajní tabaku.

Vláda navrhovala, aby bol predaj e-cigariet povolený od októbra 2015 v celej krajine iba oficiálnym predajcom tabakových výrobkov. Cieľom mala byť ochrana mladých a takisto ochrana verejného zdravia.

Členmi asociácie predajcov e-cigariet VFFED je aj združenie www.dampfbar.at.
Členmi asociácie predajcov e-cigariet VFFED je aj združenie www.dampfbar.at.

Špecializovaní predajcovia e-cigariet pritom argumentovali, že by sa tak mohli predávať iba dopĺňateľné typy e-cigariet, ale už nie liquidy do nich či jednorázové e-cigarety.

Ústavný súd však vydal nález, podľa ktorého by bol taký zákon v rozpore s ústavou s odôvodnením, že predložené argumenty o ochrane zdravia neboli dostačujúce na to, aby sa takto obmedzili práva malých predajcov na voľné podnikanie. V náleze sa takisto uvádza, že elektronické cigarety nemožno považovať za identický produkt, ako sú klasické tabakové výrobky.

Je to pre nás dobrá správa. Nemusíme zatvoriť svoje obchody,” komentoval rozhodnutie Thomas Baburek, šéf asociácie predajcov e-cigariet VFFED a súčasne majiteľ obchodíka pre vaperov.

V Rakúsku majú povolenie predávať elektronické cigarety a príslušenstvo aj supermarkety, reštaurácie, kaviarne či čerpacie stanice, avšak za vyššie ceny (s vyššími daňami), ako ich môžu ponúkať oficiálne registrované trafiky s tabakovými výrobkami.

Zdroj: VFFED

Leave A Reply