Nový prieskum mal ukázať škodlivosť e-cigariet, ale potvrdil skôr opak…

0

Bombastické titulky na internetových stránkach hlásajú: E-cigarety obsahujú ROVNAKÉ karcinogénne látky ako tabakový dym! Výsledky nového prieskumu však prinášajú pre e-fajčiarov skôr upokojujúce zistenie týkajúce sa množstva spomenutých nebezpečných látok…

Novú vlnu obáv rozpútal výskum profesora Shyama Biswaia, experta na pľúcne defekty na Johns Hopkins University. Podľa jeho zistení para z elektronických cigariet obsahuje chemikálie, ktoré dokázateľne spôsobujú rakovinu. Para z e-liquidov podľa neho obsahuje rovnaké “voľné radikály” ako tabakový dym. Usúdili z toho, že ide o ďalšie potvrdenie nepravdivého mýtu o o e-cigách ako zdravšej alternatíve fajčenia.

Čo ukázal test na myšiach?

Testy aplikovali na laboratórnych myšiach
Testy aplikovali na laboratórnych myšiach

“Naše výsledky ukazujú, že para z e-cigariet má vplyv na pľúca. Tie sú citlivejšie na infekčné choroby a ich schopnosť odolávať im je znížená,” uzatvára Bisway.

Výsledky sa snažili potvrdiť aj na laboratórnych myšiach. Dva týždne ich vystavovali hlodavce pare z e-liquidov a následne zisťovali odolnosť na chrípku či pneumóniu (zápal pľúc). Niektoré z exemplárov následkom inhalácie výparov neboli schopné odolávať infekciám.

E-cigarety ovplyvnili schopnosť myšieho organizmu odstraňovať baktérie z pľúc a vírové infekcie, viedli k strate hmotnosti a úhynu zvierat,” vysvetlila spoluautorka výskumu Sussan Thomasová.

V porovnaní s cigaretami je to čistý vzduch

Tá následne vyriekla zásadné zistenie celého výskumu z pohľadu vaperov!

Podľa nej sa totiž v e-cigaretách nachádza len 1 percento voľných radikálov v porovnaní s klasickým tabakovým dymom!

“Prekvapilo nás toto vysoké číslo najmä s ohľadom na fakt, že e-cigarety neobsahujú dym z horenia a spaľovania,” uviedla. “Je to stále dosť vysoké množstvo voľných radikálov, ktoré môže teoreticky poškodzovať bunky.”

Voľné radikály sú deštrukčné molekuly známe schopnosťou poškodzovať bunky alebo DNA. Je potvrdené, že môžu napomáhať vzniku rakoviny.

Zdroj: Mirror.co.uk
http://www.mirror.co.uk/news/technology-science/science/e-cigarette-health-scare-nicotine-vapour-5106881

Leave A Reply