Kalifornský senátor presadil zákaz e-cigariet na verejných priestranstvách

0

Americký štát Kalifornia zakáže používanie elektronických cigariet na verejných priestranstvách a zvýši úsili v boji proti ich predaju mladistvým. Vyplýva to z návrhov zmien legislatívy, ktoré boli prijaté v pondelok 26. januára 2015. Štát reaguje na rastúce obavy o možných zdravotných rizikách zariadení na inhalovanie nikotínu, ktoré je známe ako vaping.

Zaradené k cigaretám

Kalifornia zakazuje e-cigarety, za iniciatívou je senátor Mark Leno
Kalifornia zakazuje e-cigarety, za iniciatívou je senátor Mark Leno

“Kamkoľvek sa pohnem, všade sú ľudia s normálnymi alebo elektronickými cigaretami v rukách. Je to závislosť na nikotíne a tá zabíja,” uviedol senátor Mark Leno, ktorý legislatívne zmeny inicioval. “Budeme svedkami úmrtí stoviek alebo tisícok členov našich rodín či priateľov ako následok používania e-cigariet, presne ako to bolo v prípade tých klasických.”

Podľa novej právnej úpravy a vykonávacích predpisov budú e-cigarety zaradené do rovnakej skupiny produktov ako sú klasické cigarety. Tie zakazujú fajčenie na pracoviskách, v reštauráciách, baroch a viacerých ďalších priestoroch. Takisto pribudnú pokuty a tresty za predaj e-cigariet mladistvým a deťom.

Kalifornia sa tak stane štvrtým americkým štátom, ktorý bude e-cigarety považovať za ekvivalent normálnych cigariet. Už predtým prijalo 122 miest a komunít v štáte zákaz ich používanie na vyhradených verejných priestoroch.

Obvinenia bez dôkazov?

Podľa viceprezidentky pre verejné právo Kimberly Amazeen obsahujú aj výpary z e-cigariet karcinogénne látky a môžu ohrozovať deti a aj ostatní ľudia v okolí sú podľa nej ohrození.

Rozhodnutie o týchto reštrikciách sa stalo okamžite terčom kritiky zástancov vapingu. Podľa skupiny American Vaping Association to uškodí najmä fajčiarom, ktorí sa snažia presedlať z klasických na e-cigarety, ktoré sú marketingovými nástrojmi označované za zdravšiu alternatívu klasického fajčenia vzhľadom na to, že pri ich užívaní sa nedostáva do pľúc dym ale len para.

“Kalifornskí fajčiari si zaslúžia pravdivé informácie o alternatívach fajčenia. namiesto toho dostávajú prehnané a umelo vytvorené hrozby, ktoré ich môžu akurát tak odradiť od pokusu skoncovať so zlozvykom vďaka moderným a inovatívnym technologickým produktom,” pridáva expresívne vyjadrenia Gregory Conley, prezident American Vaping Association.

Senátor Leno, ktorého rozhodnutie podporujú aj American Cancer Society, American Heart Association a American Lung Association, naopak vyhlasuje, že para uvoľňovaná e-cigaretami obsahuje karcinogénne látky a nikotín je návykový.

Výrobcovia e-cigariet argumentujú odlišnosťou cigariet a e-cigariet...
Výrobcovia e-cigariet argumentujú odlišnosťou cigariet a e-cigariet…

Zdroj: Reuters
http://www.reuters.com/article/2015/01/27/us-usa-california-ecigarettes-idUSKBN0L001L20150127

Leave A Reply