Na vlastnej koži: Čo so mnou urobila prvá elektronická cigareta eGO?

0

Balíky elektronických cigariet sú väčšinou po 2 kusy základných batérií rôznej kapacity približne od 350 do 1600 mAh. Ja som testoval zlatý stred a to 900mAh a výdrž batérie bola naozaj neskutočná. Takmer vždy mi vydržala 2 týždne a miestami to bolo aj viac. Musím však pripomenúť, že nie som tuhý fajčiar. Cez týždeň som fajčil denne asi po 10x ako normálnu cigaretu 5-10 minút. Víkendy nefajčievam, ale keďže som si mohol dovoliť aj doma na posteli, tak počas testovania som zo začiatku fajčieval elektronickú cigaretu aj pri práci za PC, v aute či len tak na gauči.

Skvelý výsledok!

Už po prvom týždni a to bez srandy, mi tabaková cigareta vôbec nechutila. Skúsil som si potiahnuť, ale po prvom vdýchnutí som si povedal, že toto nemôžem fajčiť, veď to je hnus. Ďalšiu časť testovania som teda ostal pri fajčení výhrade elektronickej cigarety a nutkanie zapáliť si tú tabakovú som ani nepociťoval.

Rôzne druhy batérií
Rôzne druhy batérií

Dávku nikotínu som mal z elektronickej cigarety a ostatné pozitívne vlastnosti tohto produktu ma iba uistili, že k fajčenie tabaku sa vrátiť nechcem. Ak dospejete k takémuto výsledku, môžete si dávky e-liquid náplní s obsahom nikotínu postupne znižovať, až budete fajčiť iba z rituálnych dôvodov ako kvôli potrebe príjmu návykových látok. Potom je už vyradenie tohto rituálu z vášho života len na vašej rozvážnosti a môžete tak prestať absolútne s fajčením ako takým.

Pri výmene náplní nedolievajte e-liquid viac, ako určuje stanovená mierka, pretože sa potom môže dostať do inhalátora a pri kontakte s jazykom je to naozaj trpká nepríjemný chuť. Preto radšej nechávajte rezervu. Strach z krátkej výdrže mať nemusíte. Pri mojej spomínanej pravidelnosti fajčenia mi vydržala náplň rovnako ako batéria. Pri intenzívnejšom fajčení to bolo samozrejme menej, ale nestalo sa mi, že by som minul jedno naplnenie cigarety skôr ako pod 7 dní.

Ušetrí elektronická cigareta peniaze?

Na túto otázku môžem jednoznačne povedať áno! Avšak je to veľmi subjektívne, pretože každý fajčí iné množstvo cigariet a tým pádom je radikálny rozdiel aj pri spotrebe e-liquid náplní.

Maximálna náplň testovanej cigarety je 1,6 ml a základná tabaková e-liquid náplň obsahuje 10ml kvapaliny za 4,80 EUR. To znamená, že z nej naplníme niečo viac ako 6 elektronických cigariet. Keďže jedno naplnenie mi vydržalo cca 14 dní, je to 84 dní fajčenia za naozaj smiešnu sumu. Samozrejme som nerátal do toho drahšie zakúpenie samotného zariadenia, ktoré vás vyjde okolo 30,-EUR (záleží podľa typu a výberu batérie). Ako vidíte, táto investícia sa vám vráti behom pár týždňov fajčenia.

Ďalšou možnou chybičkou v mojich výpočtoch je údržba takéhoto zariadenia. Raz za čas, odporúčam pri dopĺňaní náplne vyčistiť plochu batérie tyčinkou do uší, pretože sa na nej vytvára zo syntetickej pary maz. To je finančne takmer minimálna záležitosť. Pri preberaní som však ešte bol upozornený, že keby som cítil pachuť a horkú chuť pary, mal by som zvážiť výmenu atomizéru, čo je približne 5-10 EUR. Taktiež hodnota len dvoch až 3 krabičiek cigariet. Atomizér má životnosť 3 až 6 mesiacov podľa intenzity fajčenia.

Stále mi však vychádza, že je to oveľa lacnejšie ako kupovať tabakové krabičky 19-tich cigariet.

Plusy

elegantný vzhľad
jednoduchá kontrola naplnenej kvapaliny
vysoká tvorba pary
žiadny pocit spálenej chuti či zápachov
nízka spotreba energie
predĺžená životnosť
rýchle nabíjanie
možnosť kedykoľvek a kdekoľvek si potiahnuť aj 1krát

Mínusy

väčšia počiatočná investícia
indikátor batérie signalizuje nízku úroveň priveľmi neskoro

Záver

Je zaujímavé, že vyskúšaním produktu akým je elektronická cigareta sa mi podarilo prestať fajčiť. Je pravda, že tuhý fajčiar som vonkoncom nebol, ale také sporadické fajčenia cez pracovný týždeň ma držalo dlhé roky a nevedel som s tým prestať. Momentálne som už viac ako dva mesiace bez cigarety a to už nefajčím ani tu elektronickú. Keď som zistil, že skutočne nepotrebujem nikotín alebo mi vystačí len v malej miere, skúsil som odstaviť úplne fajčenie elektronickej cigarety a bolo to veľmi jednoduché a úspešné.

Nebudem to tu opisovať ako dôchodca reklamu na kosmodisk, no keď som si šiel po elektronickú cigaretu ani vo sne ma nenapadlo, že by mi to mohlo až takto pomôcť. Vyskúšajte napríklad náplň s nulovou dávkou nikotínu a možno aj vy zistíte, že nefajčíte preto, že musíte, ale len z rozmachu, nudy či zlozvyku.

V konečnom dôsledku som si takto ušetril nejaké peniaze a momentálne mám lepší pocit aj z môjho zdravia. Veľmi veľa však závisí na každom človeku, ako zodpovedne sa k tomu postaví.

Zdroj: endy.sk
http://www.endy.sk/hardware/recenzia-elektronicka-cigareta/

Leave A Reply