E-cigarety vzbĺkli na palube lietadiel, asi bude zakázané nechávať ich v batožine

1

Pasažieri leteckých spoločností sa musia pripraviť na to, že batérie elektronických cigariet sa dostanú na zoznam predmetov, ktoré sa nesmú dostať do batožinového priestoru.

Americký letecký úrad U.S. Federal Aviation Administration (FAA), ktorý už zakázal všetko vznetlivé a explozívne v batožine pre chceck-in, varuje letecké spoločnosti pred rizikom spojeným s elektronickými cigaretami. Upozornenie bolo oficiálne vydané v piatok 24. januára 2015 a hoci nie je záväzné, veľké letecké spoločnosti tieto inštrukcie spravidla bez výhrad akceptujú a prijímajú potrebné opatrenia.

Nevypnuté alebo náhodne zapnuté

E-cigarety zvyčajne používajú lítiové články na zahrievanie liquidu a vytvorenie pary. FAA upozorňuje práve na riziká spojené s nimi. Odvoláva sa na dva nedávne prípady, keď mali elektronické cigarety začať horieť. Jedným z prípadov bol batožinový priestor lietadla na bostonskom letisku Logan Airport v auguste a druhým januárový incident na Los Angeles International Airport, pri ktorom sa ešte pred odletom ocitla v plameňoch batožina jedného z cestujúcich.

Na palubu si podľa nových odporúčaní môžu cestujúci vziať e-cigarety. Nemali by však byť súčasťou batožiny v batožinovom priestore.
Na palubu si podľa nových odporúčaní môžu cestujúci vziať e-cigarety. Nemali by však byť súčasťou batožiny v batožinovom priestore.

“Tieto prípady a viacero ďalších nahlásených v iných odvetviach ako je letecká doprava naznačujú, že elektronické cigarety sa môžu prehriať a spôsobiť požiar, najmä ak sa žhaviace teliesko nevypne alebo príde k jeho náhodnému zapnutiu,” uvádza letecká agentúra v zdôvodnení svojich krokov.

FAA zatiaľ nezakazuje prítomnosť elektronických cigariet na palube v priestore pre pasažierov, pretože ak by sa objavili plamene v tomto mieste, neušlo by to pozornosti posádky či pasažierov na rozdiel od tzv. cargo nákladného priestoru, ktorý nie je tak dôkladne sledovaný.

Množiace sa prípady ohrozenia

Pridávajú sa aj ďalšie organizácie z leteckého priemyslu, napríklad najväčšia severoamerická odborová organizácia Air Line Pilots Association, že súčasné inštrukcie sú nedostatočné a navrhuje úplný zákaz všetkých lítiových batérií v batožinovom priestore.

ALPA dlhodobo upozorňuje na nebezpečenstvo týchto batérií v batožinovom priestore, jedná sa aj o batérie používané v e-cigaretách,” píše združenie v oficiálnom stanovisku.

Fajčenie klasických cigariet je na palube zakázané už dávno, od roku 2011 požaduje úrad U.S. The Transportation Department rozšíriť tento zákaz aj na e-cigarety. Konečný výsledok posudzovania tohto návrhu má byť známy tento rok v apríli. Viaceré súkromné spoločnosti už takýto zákaz zaviedli.

FAA zaznamenala od roku 2009 prinajmenšom 47 prípadov požiaru spôsobeného prehriatím batérií či už v priestore pre pasažierov alebo medzi batožinou. Z nich minimálne 39 incidentov spôsobili batérie lítiové.

Najväčšie riziko podľa FAA hrozí v prípade e-cigariet, ktoré sú upravené užívateľmi alebo doplnené neautorizovanými komponentami.

Zdroj: Bloomberg.com
http://www.bloomberg.com/news/2015-01-23/faa-sends-notice-to-airlines-about-fire-risk-of-e-cigarettes.html

DiscussionJeden komentár

Leave A Reply