E-cigarety sú menej návykové ako klasické cigarety

0

HERSHEY, Pa. – Zdá sa, že e-cigarety majú menší potenciál vybudovať závislosť užívateľov ako klasické cigarety. Podľa vedcov môže toto zistenie pomôcť pochopiť, ako rôzne dávky nikotínu ovplyvňujú vybudovanie návyku.

Na širokej vzorke dlhodobých užívateľov sme zistili, že e-cigarety vyzerajú byť menej návykové ako tabakové cigarety,” uviedol Jonathan Foulds, profesor v oblasti verejného zdravia na Penn State College of Medicine.

Popularita e-cigariet, ktoré bežne obsahujú nikotín, propylén glycol, glycerin a pridané aromatické látky a užívajú sa inhalovaním, za posledných päť rokov vzrástla. Na trhu je dostupné množstvo výrobkov od rozličných producentov. Obsahujú oveľa menej karcinogénnych a inak toxických látok ako cigarety, ich vplyv na zdravie či závislosti na nikotíne však nie je podrobne preskúmaný.

Najnovšie výskumníci vytvorili on-line dotazník s otázkami zameranými na zistenie predchádzajúcej závislosti na cigaretách a následne súčasnej závislosti na e-cigaretách. Vyše 3500 súčasných užívateľov e-cigariet, bývalých fajčiarov tabakových výrobkov, tak vyplnilo tzv. Penn State Cigarette Dependence Index a Penn State Electronic Cigarette Dependence Index.

Vyšší obsah nikotínu v e-liquidoch ako aj používanie vyspelejších generácií e-cigariet, ktoré dodávajú nikotín efektívnejšie ako ich predchodcovia predstavujú  vyššie riziko vzniku závislosti. Rovnako tak k nemu vedie dlhšia doba používania e-cigariet.

Nižšia miera závislosti

„V každom prípade, všetci užívatelia s príznakmi závislosti na e-cigaretách, majú oveľa nižšiu mieru závislosti ako to bolo v ich prípade pri fajčení klasických cigariet,“ vysvetľuje Foulds. “Nazdávame sa, že je to preto, lebo z e-cigariet prijímajú oveľa menej nikotínu ako predtým z cigariet.”

Hoci sa mnohí užívatelia snažia skoncovať s fajčením pomocou e-cigariet , Food and Drug Administration ich na tento účel neodporúča a nemôžu byť podľa nej považované ani za prostriedok k odvykaniu od fajčenia.

„Ide o nový produkt, ktorý ešte nebol nijako regulovaný,“ vraví Foulds. “Má potenciál priniesť pozitíva a pomôcť mnohým ľuďom prestať fajčiť, ale takisto môže mať potenciál uškodiť. Pokračovať vo fajčení a používať pritom e-cigarety nemusí viesť k zníženiu zdravotných rizík. Deti, ktoré nikdy nefajčili, sa môžu dostať k nikotínu prostredníctvom e-cigariet. Potrebujeme viac pochopiť tieto výrobky.“

“Nemáme zatiaľ dlhodobé údaje z používania e-cigariet, ale všetky analýzy zdravím úsudkom naznačujú, že e-cigarety sú oveľa menej škodlivé. A naše dokumenty tiež ukazujú, že e-cigarety sú aj oveľa menej návykové. Takže v oboch kritériách to vyzerá, že majú výhody z pohľadu zdravia užívateľov.“

Nové metódy zisťovania

Zistenie publikované v Nicotine & Tobacco Research obsahujú tiež odporúčania na vývoj e-cigariet pre účely zastavenia závislosti na fajčení.

„Momentálne potrebujeme e-cigarety, ktoré dodávajú závislým ľuďom nikotín, pretože to vyzerá byť nápomocné pre tých, čo chcú skončiť s fajčením,“ uviedol Foulds.

Dávnejšie výskumy ukázali, že efektivita nahrádzania nikotínu je priamo úmerná tak množstvo nikotínu ako aj rýchlosti jeho účinku. Autori štúdie pritom argumentujú, že pri svojej práci použili modernejšie metódy zodpovedajúce súčasným trendom pri fajčení.

„Ľudia dnes fajčia menej cigariet ako v minulosti, ale stále sú rovnako vysoko závislí, čo už niektoré metódy merania z minulosti nie sú schopné reflektovať,“ vysvetľuje Fulds.

Nový dotazník preto umožnil rôzne krížové porovnávanie medzi rôznymi produktami obsahujúcimi tabak či nikotín.

„Nielen e-cigarety sú dnes rastúcim odvetvím, na trh sa čoskoro dostanú aj úplne nové tabakové produkty,“ avizuje Fooulds. „Náš dotazník je vytvorený tak, aby sa závislosť mohla merať bez ohľadu na produkt.“

Zdroj: Penn State News, 9. december 2014
http://news.psu.edu/story/337639/2014/12/09/research/e-cigarettes-less-addictive-cigarettes

Leave A Reply